Tusenvis våknet til samme mareritt: Ukjente pålogget hjemmekameraet

26/07/2025 12:06

Martine

FORBRUKER
Foto: Shutterstock
Ring-brukere oppdaget mystiske innlogginger fra ukjente enheter. Nå frykter mange at de har blitt overvåket.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Tenk deg at noen plutselig har sett alt som skjer hjemme hos deg – uten at du aner det. Det høres ut som en scene fra en tech-thriller, men nå er det virkeligheten for mange.

En rekke brukere av det populære overvåkningssystemet Ring, eid av Amazon, opplevde nylig å finne ukjente innlogginger i appen sin.

Ifølge Tek.no, som viser til ZDNet, skapte dette frykt blant tusenvis av kunder verden over.

Flere delte bilder i sosiale medier av mystiske enheter som skal ha logget seg inn på kontoene deres 28. mai 2025 – og dermed potensielt hatt tilgang til kameraene deres hjemme.

Ring avviser hacking: Bare en teknisk feil
Ring hevder det ikke dreier seg om hacking, men om en feil som følge av en oppdatering.

På sin statusside skriver de at informasjon har blitt vist feil i kontrollsenteret etter en såkalt backend-endring. De mener det kun er gamle enheter som vises med feil dato – og ofte som "ukjent enhet".

De påstår også at ingen uautorisert har fått tilgang til brukerkontoer.

Brukerne tror ikke på det
Flere brukere, både på Reddit og Facebook, er ikke overbevist. De hevder å ha sett innlogginger fra land de aldri har vært i og enheter de aldri har eid.

En Facebook-post fra Ring har fått nærmere 800 kommentarer – med massiv kritikk. Mange er også sinte for at de først fikk vite om feilen via TikTok og Reddit, og ikke direkte fra Ring.

Flere reagerer sterkt på at det skal ha tatt to måneder før selskapet tok affære.

Hva skjer egentlig i kulissene?
Selv om Ring fastholder at det hele skyldes en teknisk feil, sitter mange kunder igjen med en ubehagelig følelse.

For selv om ingen offisielt har "hacket" kontoene deres – hva forklarer egentlig de ukjente enhetene og de merkelige innloggingene?

Inntil videre er det mange som lar kameraene stå avslått – bare for sikkerhets skyld.