Skal sås i februar – nyt en sommer full av fargerike blomster

16/02/2025 20:00

Sofie

LIVSSTIL
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Det er bare å sette i gang.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Drømmer du om en frodig, fargerik og velduftende balkong eller hage? Så nå er det på tide å komme i gang.

Mens mange tyr til klassiske geranier og petunia, er det en oversett stjerne som fortjener oppmerksomheten din – nemlig Matthiola, også kjent som klematis.

Det er ikke bare vakkert, men også en fryd for bier og sommerfugler. Dette skriver mediet Kobieta.

Hvordan komme i gang

Hvis du vil nyte Matthiola-blomstenes prakt om våren, bør du så frøene nå. Du får best resultat ved å så dem mellom februar og mars.

Generelt sett er Matthiola en takknemlig plante, men litt forberedelse skader ikke.

Du bør starte med å finne et sted hvor plantene får omtrent syv timer med sollys daglig. I tillegg bør du lage en blanding av hagejord og sand, da dette vil gi planten optimale forhold for å blomstre.

Frøene skal sås grunt og dekkes lett med jord. Jorda skal holdes fuktig, men det er også viktig å ikke drukne de små spirene.

Temperatur er viktig

Angående temperatur er det også flere ting å være oppmerksom på.

For å starte bør temperaturen ligge rundt 20 grader, derfor bør du starte innendørs, og når spirene begynner å titte frem etter to uker, bør temperaturen senkes til rundt syv grader.

Når de første bladene vises, er det på tide å plante dem i potter. I midten av mai vil plantene dine være klare til å flytte ut på balkongen, hvor de vil dekorere med vakre farger.