Et børsrally uten sidestykke har snudd på toppen av rikingslista. Elon Musk er dyttet ned til andreplass – av en mann de fleste aldri har hørt snakke høyt.
Akkurat nå leser andre
Det har lenge vært Elon Musk som har tronet øverst på lista over verdens rikeste. Med Tesla, SpaceX og oppkjøpet av Twitter (nå X), har han vært selve symbolet på moderne milliardærstatus. Men nå er det slutt – i hvert fall for denne gang. Det skriver LadBible.
For på en tilsynelatende helt vanlig onsdag i september skjedde det noe ganske uvanlig. Teknologiselskapet Oracle fikk et vanvittig løft på børsen – og det sendte medgründer og teknologidirektør Larry Ellison rett til topps.
Ifølge Bloomberg økte verdien av Ellisons aksjepost med 40 prosent på én dag – det største enkeltløftet i indeksens historie. I kroner og øre betyr det at han ble 101 milliarder dollar rikere på ett døgn. Det tilsvarer omtrent 1 100 milliarder kroner!
Dermed gikk Ellison forbi Musk, og står nå oppført med en formue på rundt 393 milliarder dollar, mot Musks 384 milliarder.
Hvem er egentlig Larry Ellison?
Født i New York i 1944, og kjent for å være en av grunnleggerne av Oracle – et selskap som lager programvare og skytjenester, spesielt brukt i store databaser. Kanskje ikke så sexy som elbiler og romfart, men ekstremt ettertraktet i AI-alderen.
Les også
Oracle har blant annet tjent stort på at selskaper som OpenAI og ChatGPT trenger enorme datakapasiteter, noe Oracle tilbyr. Etterspørselen har gått i været, og det samme har aksjene.
Men Ellison har ikke akkurat lagt alle eggene i én kurv. Han eier også aksjer i Musk sitt Tesla, en profesjonell seilbåt, tennis-turneringen Indian Wells – og 98 % av øya Lānaʻi på Hawaii. Ja, du leste riktig. Hele øya.
Hva med Musk?
Selv om han nå må “nøye seg” med andreplass, er det lite som tyder på at han mister nattesøvnen. Børsen svinger, og det har han kjent på før. Tidligere har både Jeff Bezos og Bernard Arnault vippet ham ned – før han har klatret tilbake på toppen igjen.
Og én ting er sikkert: Elon Musk er aldri langt unna overskriftene – eller milliardene.