Forside NYHETER Epstein-saken ryster Norge: Likevel kan Mette-Marit bli dronning

Epstein-saken ryster Norge: Likevel kan Mette-Marit bli dronning

Epstein-saken ryster Norge: Likevel kan Mette-Marit bli dronning
Gints Ivuskans / Shutterstock.com

Til tross for Epstein-avsløringene, er Mette-Marit klar for å bli dronning.

Akkurat nå leser andre

Uvær kan ramme selv de mest tradisjonsrike institusjonene.

I Norge er det for tiden stor kontrovers rundt kongefamilien. Meningsmålinger viser synkende støtte, og kronprinsesse Mette-Marit møter betydelig kritikk.

Likevel er én ting sikkert:

Når kong Harald en dag ikke lenger er her, vil kronprins Haakon umiddelbart overta tronen. I det øyeblikket vil Mette-Marit bli dronning.

Ifølge politisk kommentator Hans Engell finnes det ingen vei utenom denne virkeligheten:

Les også

«Den norske grunnloven er utformet på samme måte som den danske. Det betyr at den nye monarken tiltrer umiddelbart – inkludert ektefellen. Mette-Marit blir derfor dronning med en gang.»

Han understreker at verken svake meningsmålinger eller misnøye i befolkningen kan endre arverekkefølgen.

Dette melder Ekstra Bladet.

Den offentlige opinionen kan ikke stanse det

En ny måling har sendt sjokkbølger gjennom Norge.

Støtten til monarkiet har falt fra 70 til 60 prosent på bare én måned.

Les også

Samtidig scorer kong Harald hele 9,2 på en skala fra 1 til 10 når det gjelder hvor godt han representerer kongehuset. Mette-Marit ligger nederst med 3,7 – en kraftig nedgang fra 7,4.

Kritikken er massiv, men ifølge Hans Engell endrer den ikke de formelle forholdene:

«Man kan ikke oppheve Grunnloven fordi meningsmålinger viser at hun er dypt upopulær. Grunnloven står fast. Hvis stemningen i befolkningen er at man ikke ønsker Mette-Marit som dronning, krever det enten at hun selv trekker seg, at paret skiller seg, eller at Grunnloven endres.»

Signeringen kan drøye

Den formelle markeringen av et tronskifte i Norge skjer med en signering i Nidarosdomen i Trondheim.

Denne seremonien kan imidlertid finne sted lenge etter den faktiske maktovertakelsen.

Les også

Kong Harald og dronning Sonja ble kronet først noen måneder etter tronbestigelsen i 1991.

Hans Engell anslår at en tilsvarende seremoni for Haakon og Mette-Marit neppe vil finne sted med det første.

I mellomtiden håper mange nordmenn at kong Harald fortsatt vil være et samlende symbol for nasjonen.

Ads by MGDK