Etter krigsvarsel i Sverige: Folk søker ly

15/01/2024 16:00

Sofie

NYHETER
Genrefoto: Shutterstock
Genrefoto: Shutterstock
Svenskene søker ly.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Regjeringens og Forsvarets oppfordring om å være beredt på krig har resultert i en markant økning i søk på MSBs nettsider, hvor informasjon om Sveriges beredskaps- og krisebrosjyrer, inkludert kart over tilfluktsrom, er tilgjengelig.

Sivilforsvarsminister Carl-Oskar Bohlin (M) og øverstkommanderende Micael Bydén har levert budskapet om at alle må forberede seg mentalt på mulig krig under Folke- og forsvarskonferansen i Sälen, som har fått stor oppmerksomhet. Det melder TV4 Nyheterna.

«Det kan bli krig i Sverige», sier Bohlin, og legger til at bekvemmelighetens æra er over, ifølge Bydén. Stor interesse og press Etat for samfunnssikkerhet og beredskap (MSB) melder om betydelig press de siste dagene.

«Når noe skjer i vår verden rundt oss, blir folk minnet på å tenke på sin egen beredskap», sier presseansvarlig Anna Wennerström.

Sidens statistikk viser intens interesse, med over 240 000 besøk mandag og tirsdag sammenlignet med det daglige gjennomsnittet på 15 000.

Bekymringen er til å ta og føle på. Siden har også opplevd en kraftig økning i nedlastinger av kriseheftet, 25 000 ganger på to dager sammenlignet med det vanlige daglige området på 50-60 nedlastinger.

- Mange privatpersoner er bekymret og lurer på hvordan de skal tolke retorikken. Siden det nylig var en konferanse om sikkerhetspolitikk, er det naturlig at disse spørsmålene diskuteres nå, påpeker Wennerström.

Forklaring fra eksperter Magnus Christiansson, krigsforsker ved Forsvarshøgskolen, forklarer uttalelsene på Folke- og Forsvarskonferansen som en måte for regjeringen å rettferdiggjøre sine store investeringer i forsvaret.

– Det er en måte å forklare politiske og økonomiske prioriteringer på og hvorfor de gjøres, sa Christiansson til TT tirsdag.