Havet ved Grønland blir kaldere, ikke varmere. Nå frykter ekspertene ekstremvintre i Norge.
Akkurat nå leser andre
Tenk deg Oslo i 47 minusgrader. Bodø som en arktisk villmark med 50 blå – og det midt i en verden som koker.
Etter sommerens hetebølger, kan det virke fjernt, men faktisk henger det sammen.
Både hetebølger og voldsom kulde skyldes i følge forskere og meterologene klimaendringer.
Skremmende oppdagelse
Forskere peker på en overraskende konsekvens av klimaendringer: I et havområde sør for Grønland – kjent som NAWH – har temperaturen faktisk falt, mens resten av verdenshavene blir varmere.
Nå mener forskere ved University of California at de har funnet årsaken: En viktig havstrøm i Atlanteren, AMOC, svekkes dramatisk – og det kan få skremmende følger for vinteren i Norge.
Når havstrømmen svikter
Les også
AMOC er en kraftig havstrøm som frakter varmt vann nordover og kaldt vann sørover.
Men nå har den blitt svakere, og mindre varme når Nord-Atlanteren. Det gjør at NAWH-området holder seg kjølig, og at kaldt vann “hoper seg opp” mot nord.
Dette skaper en ubalanse i klimaet, som forskere frykter kan sende iskalde bølger over Europa.
Norge i fryseboksen
Dersom AMOC svekkes ytterligere – eller i verste fall kollapser – kan Norge bli blant de hardest rammede.
Ifølge studien kan temperaturene på Østlandet falle ned mot 47 minusgrader, og i Nord-Norge, som Bodø og Tromsø, snakker vi om over 50 minus.
Les også
Dette gjelder et scenario hvor havstrømmen svekkes med 80 prosent, og global oppvarming passerer to grader.
Et klimavippepunkt
FNs klimapanel mener det er lite sannsynlig at AMOC kollapser i dette århundret, men utelukker ikke at det kan skje på lengre sikt.
Forskerne omtaler dette som et mulig “vippepunkt” i klimaet, som kan utløse store og brå endringer.
Selv om verden blir varmere, betyr ikke det at alle steder følger samme trend.
NAWH-området viser at klimaendringene er komplekse – og noen ganger kan varme føre til ekstrem kulde.
Klimaet er fullt av overraskelser
Les også
Ideen om at Golfstrømmen stanser har gitt opphav til skremmende fantasier på filmlerretet – men blant forskere har den fått lite gjennomslag.
Nå viser imidlertid en fersk rapport fra det anerkjente tidsskriftet Science, at klimaforskerne kan ha undervurdert muligheten for en kollaps.
Meterologisk institutt og Yr har tidligere offentliggjort en studie som viser til at ferske beregninger viser at den gigantiske sirkuleringen av vann i Atlanterhavet kan bryte sammen i løpet av 300 år dersom mengden CO₂ i lufta dobler seg.
Dersom den nye forskningen blir etterprøvd og får støtte, kan dette bety at beregninger for fremtidens klima i Norge må endres.
Det forteller Rasmus Benestad ved Meteorologisk institutt.
Les også
«Det kan få store konsekvenser med tanke på beregninger for Norge. Bildet vil endre seg totalt for de neste 50 årene», sier han.
Dersom varmetransporten i havet endrer seg, kan land som Norge og England i fremtiden bli kaldere enn det dagens beregninger viser.