Forside NYHETER Nå kan du få 600 kroner i pant per styk

Nå kan du få 600 kroner i pant per styk

Norwegian money, norske kroner, sedler, bills in pocket, sedler penger i lomme
Shutterstock

Det kan være gode penger å tjene.

Akkurat nå leser andre

Panteordningen er et særnorsk fenomen. Det finnes også andre steder i verden, men særlig i Norden er akseptert å betale en form for depositum som man får tilbake når man returnerer embalasjen.

Takket være panteautomater i enhver bygd land og strand rundt, returneres rundt 90 prosent av alle plastflasker og bokser og tallet vokser, viser tall fra Bryggeriforeningen.

Ikke bare flasker og bokser

Det er ikke bare brusflasker og brusbokser som returneres gjennom panteordning. En del saft- og juiceflasker har lenge vært mulig å pante, og tidligere i år ble det kjent at også Sana Sol-flasker kommer med i ordningen.

Men det er flere gjenstander som har returordning – hvor man får tilbake depositumet som er betalt når man leverer beholderen.

Det gjelder for eksempel gassflasker og gassbokser hvor man betaler en form for depositum eller pant første gang man kjøper flasken. Når den leveres tilbake til forhandleren med returordning får man hele eller deler av panten tilbake.

Les også

Nå lanseres en helt ny og anderledes panteordning som både kan redde havet og gi gode penger i lomma samtidig.

Betalt for å rydde havet

Nå kan man faktisk få betalt for å rydde havet for såkalte spøkelsesteiner – tapte teiner som i årevis fortsetter å fange og drepe fisk og skalldyr uten nytte.

rganisasjonen For Havet, startet av Lars Matthias Kövener fra Mandal, tilbyr 600 kroner i pant for hver teine som fiskes opp.

«Spøkelsesteiner er en helt meningsløs sløsing av ressursene i havet,» sier han til NRK, og sammenligner med om tusenvis av feller hadde stått i skogen og pint dyreliv til døde:

«Da hadde det blitt ramaskrik.»

Disse kan få pengene

Les også

Ordningen retter seg mot organisasjoner og fiskere som har utstyr som undervannsdrone eller soknedregg, og funnene må dokumenteres i en egen app.

For å delta må man ha organisasjonsnummer og være registrert i systemet.

Ifølge Fiskeridirektoratet forsvinner rundt 27.000 teiner hvert år langs kysten, og det finnes allerede flere hundre tusen på havbunnen.

Med støtte fra Olav Thon-stiftelsen har For Havet midler til å hente opp rundt 2.000 teiner bare i år – til stor fordel for både hummer, krabber og resten av livet i havet.

Ads by MGDK