En helt ny temapark er under planlegging i Europa – og den beskrives allerede som en direkte utfordrer til både Disneyland og Legoland. Med et uvanlig tema, enorme ambisjoner og åpning allerede om få år, kan dette bli en av kontinentets mest omtalte familieattraksjoner.
Akkurat nå leser andre
En helt ny temapark er på vei til Europa – og ambisjonene er enorme.
Hvis planene holder, kan en spektakulær ny attraksjon åpne dørene allerede i 2027 og bli en direkte konkurrent til både Disneyland og Legoland.
Bak prosjektet står et milliardløft som tar utgangspunkt i en langt mørkere og mer mystisk fortelling enn det de fleste familieparker vanligvis gjør.
Den nye parken får navnet Dracul Land og skal bygges i București.
Ifølge flere internasjonale medier er målet å skape Europas største temapark basert på én eneste mytologi – og for første gang ta den ikoniske Dracula-fortellingen fullt ut i bruk som familieunderholdning.
Les også
Seks verdener og over 40 attraksjoner
Planene er alt annet enn beskjedne. Parkområdet skal dekke rundt 780.000 kvadratmeter og deles inn i seks ulike temasoner.
Her loves det mer enn 40 store attraksjoner, alt fra berg-og-dal-baner til interaktive opplevelser.
Midtpunktet blir et enormt slott, Dracula’s Castle, med ruiner, labyrinter, vannområder og flaggermus-inspirerte attraksjoner.
Andre deler av parken henter inspirasjon fra klassiske grøssere, blant annet et viktoriansk bymiljø og en mørkere havneby med karnevalsstemning.
Hoteller, badeland og konsertarena
Prosjektet stopper ikke ved selve fornøyelsesparken. Planene inkluderer tre temahoteller med rundt 1.200 rom, et stort badeland og et termisk spaområde.
Les også
I tillegg legges det opp til shopping, restauranter og en stor arena med plass til over 20.000 publikummere.
Dette skal gjøre området attraktivt året rundt – ikke bare i høysesongen.
Skal bli ny turistmagnet
Plasseringen er valgt med tanke på enkel tilgang for turister, både via flyplass og storby.
Utbyggerne håper parken vil bli en ny europeisk magnet for familier, og et alternativ til de mest kjente parkene på kontinentet.
Om prosjektet faktisk blir den nye giganten i fornøyelsesparkenes verden, gjenstår å se – men ambisjonene er det lite å si på.