Tenåring kritisk skadet i båtulykke – legepar på ferie grep inn

29/07/2025 14:03

Martine

NYHETER
Foto: Shutterstock
De skulle akkurat legge seg da de hørte rop om hjelp. Nå får de ros for livreddende innsats.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Ifølge VG var Lars og Tonje Bjune på ferie og på vei til sengs i gjestehavna i Kragerø natt til mandag, da de plutselig hørte et smell og desperate rop om hjelp.

To tenåringsgutter hadde vært i en alvorlig båtulykke. Den ene ble kritisk skadet.

"Jeg kikket ut og hørte noen rope. Da løp jeg", forteller Lars Bjune.

Løp mot brygga
På brygga lå en gutt på ryggen – blek, med tung pust, men våken.

Flere personer var allerede på stedet og prøvde å hjelpe. Lars forsto raskt at det var alvor: Gutten hadde skader i overkroppen som kunne stamme fra en båtpropell.

"Jeg så med en gang at han var kritisk skadet", sier han.

Jobbet med det viktigste
Ekteparet, som begge er ortopeder med erfaring fra sykehus, behandlet gutten med det de hadde tilgjengelig.

Med nesten ikke noe utstyr startet de umiddelbart livreddende førstehjelp.

"Vi fokuserte på pust. Det var det som hastet", sier Tonje Bjune.

Ambulansen kom raskt
Ambulansen kom rundt fem minutter etter at de hadde startet hjelpen, og luftambulansen landet etter cirka 20 minutter.

Politiet har beslaglagt båten og etterforsker ulykken. Den andre gutten som var om bord, ble fysisk uskadd – men var naturlig nok i sjokk.

"Han ga oss klar og god informasjon. Han var kjempeflink", sier Lars.

En avgjørende innsats
Politiets advokat roser ekteparet for rask og god hjelp. Ulykken ble meldt inn klokka 00.11, og pårørende er varslet.

Gutten som ble hardest skadet ble fløyet til Ullevål sykehus. Takket være legene på ferie fikk han livreddende hjelp akkurat da han trengte det mest.

Læs også:

Tannlege advarer: Du må slutte med denne morgenvanen umiddelbart En anerkjent tannlege advarer folk som følger en sunn morgenvane. Vanen er dessverre lite sunt for tennene, og det kan koste et besøk til tannlegen.
Forskerne klør seg i hodet over mysterium: Hvorfor unngår røykere den fryktede sykdommen? Folk som røyker har mindre risiko for å få en bestemt fryktet sykdom. Nå har forskere lansert en ny teori som kanskje gir oss svaret.