Skremmende bilder: Philip er tatt som gissel

15/02/2023 13:35

Emma

Utland
Foto: West Papua Liberation Army
Foto: West Papua Liberation Army
For åtte dager siden ble Philip Mehrtens kidnappet av en militant gruppe som nå har frigitt bilder av det uhyggelige øyeblikket.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

En håndfull opprivende bilder av en nylig gisseltaking i Indonesias Papua-region har nettopp dukket opp.

På øya, nord for Australia, har New Zealand-piloten Philip Mehrtens blitt kidnappet av en militant gruppe kalt West Papua Liberation Army.

Først stormet gruppen flyet hans, så tok de ham som gissel.

Det skrives flere medier, blant annet Daily Mail.

Piloten Philip Mehrtens fra det indonesiske flyselskapet Susu-air hadde nettopp landet i fjellprovinsen Paro, hvor han hadde som mål å hente 15 bygningsarbeidere.

Livene deres skal ha blitt truet da de bygde et pleie- og helsesenter i området.

Men kort tid etter landing klarte opprørerne å sette fyr på flyet hans, hvoretter de tok Philip Mehrtens til en nærliggende skog.

Tirsdag 14. februar offentliggjorde gruppen de første bildene og en video som viser piloten omgitt av opprørere bevæpnet med rifler, spyd, buer og piler.

Gisseltakingen stammer fra en stor konflikt der Papua-regionen ønsker å bli uavhengig av Indonesia. Noe som opprørslederen for gruppen, Egianus Kogoya, også understreker i den utgitte videoen:

– Jeg tok ham som gissel for Papuas uavhengighet, ikke for mat eller drikke, sier han.

– Han vil være trygg hos meg så lenge Indonesia ikke bruker våpnene sine, verken fra luften eller på bakken.

Ifølge Daily Mail har imidlertid den indonesiske regjeringen uttalt at «Papua for alltid vil forbli en legitim del» av Indonesia, og derfor har det også blitt reist stor tvil om når Philip Mehrtens vil bli løslatt og reise hjem.