Flere populære reisemål i Europa innfører nye turistavgifter eller øker eksisterende satser i 2026.
Akkurat nå leser andre
Bakgrunnen for de nye turistavgiftene er blant annet økende turistmengder og behov for å finansiere slitasje på infrastruktur, natur og lokale tjenester.
Tiltakene er også ment å bidra til bedre kontroll over turismen enkelte steder. For reisende kan avgiftene føre til merkbare ekstra kostnader, spesielt dersom man besøker flere steder på samme ferie eller blir lenge på samme destinasjon.
Barcelona blant de dyreste
Barcelona er en av byene i Europa med høyest turistavgifter på overnatting. Her må besøkende betale en avgift per natt, og nivået varierer etter type overnatting.
For ferieboliger ligger avgiften på rundt 12,50 euro per natt. Hotellgjester betaler vanligvis mellom 10 og 15 euro per natt, avhengig av hotellets standard. Krysstoktturister som besøker byen betaler rundt 6 euro. Det skriver denoffentlige.
Målet med avgiften er både å skaffe inntekter til byen og å dempe presset fra turismen. Samtidig arbeider myndighetene med strengere regler for korttidsutleie.
Les også
Avgifter for å styre turiststrømmen
Andre steder brukes turistavgifter mer direkte for å styre besøkstallene.
Venezia har for eksempel innført en avgift for dagsturister i utvalgte perioder. Besøkende må betale 5 euro per dag, eller 10 euro dersom reservasjonen gjøres mindre enn fire dager før besøket. Ordningen skal redusere presset fra de store mengdene dagsturister som besøker byen uten å overnatte.
Også i Norge åpnes det nå for at kommuner i områder med mye turisme kan innføre en avgift på overnattinger. Avgiften kan være på opptil tre prosent, og det er opp til hver enkelt kommune om den skal tas i bruk.
Miljøavgifter ved populære naturområder
Noen steder innføres avgifter spesielt for å beskytte naturen. På Tenerife må besøkende betale en miljøavgift for tilgang til enkelte populære turstier i og rundt nasjonalparken Teide.
Avgiften kan være opptil 25 euro per person. For den mest kjente ruten til toppen, Telesforo Bravo, koster det rundt 15 euro uten guide og 10 euro for guidet tur. Andre ruter, som Montaña Blanca til Rambleta, ligger på rundt 6 euro på hverdager og 10 euro i helger og på helligdager.
Les også
Flere europeiske byer med turistavgift
En rekke andre europeiske byer har også innført eller økt turistavgifter.
I București i Romania betaler besøkende rundt 10 rumenske lei per natt, som tilsvarer omtrent 2 euro eller 22 kroner.
Edinburgh i Skottland innfører en avgift på fem prosent av romprisen per natt, med en grense på maks sju netter.
Milano har en turistavgift på opptil 10 euro per natt på fire- og femstjerners hoteller. Andre typer overnatting ligger vanligvis mellom 3 og 9,50 euro per natt, og avgiften gjelder normalt for de første 14 nettene.
I Brussel økes avgiften med én euro per overnatting. Hotellgjester betaler rundt 5 euro per natt, mens overnatting i private boliger eller camping ligger på rundt 4 euro.
Les også
Avgift for cruiseturister i Hellas
Hellas innfører også nye avgifter for cruiseturister. I perioden fra 1. juni til 30. september 2026 må passasjerer betale 20 euro når skip legger til i Mykonos eller Santorini. I andre greske havner er avgiften 5 euro.
I skuldersesongene blir avgiften lavere, henholdsvis 12 euro for Mykonos og Santorini og 3 euro i andre havner. Om vinteren reduseres den ytterligere til 4 euro og 1 euro.
Tiltakene er del av en bredere utvikling i Europa, der stadig flere reisemål forsøker å håndtere økende turistpress samtidig som de finansierer vedlikehold av byer, natur og turisttilbud.