Forside NYHETER Har du handlet hos IKEA nylig? Nå sender møbelgiganten ut...

Har du handlet hos IKEA nylig? Nå sender møbelgiganten ut viktig beskjed

Har du handlet hos IKEA nylig? Nå sender møbelgiganten ut viktig beskjed
Foto: Graeme Dawes / Shutterstock.com

Mange har allerede mottatt beskjeden.

Vi lever i en moderne virkelighet der vi villig deler personopplysningene våre med et bredt utvalg av butikker.

Ofte skal det bare noen få museklikk til før man er meldt inn i et nytt fordelsprogram, der prosenter og gode tilbud lokker i bytte mot litt data.

Baksiden av den digitale medaljen viser seg dessverre av og til når teknologien svikter, og uvedkommende plutselig får uønsket tilgang til systemene.

Det skriver Fyns Stiftstidende.

Ubehagelig overraskelse

Svært mange dansker mottok tirsdag formiddag en temmelig ubehagelig beskjed fra den velkjente møbelgiganten Ikea.

Budskapet i henvendelsen var enkelt: En rekke private opplysninger har havnet i helt feil hender som følge av et omfattende sikkerhetsbrudd.

Problemet skal ha oppstått hos en ekstern leverandør som til daglig håndterer deler av selskapets programvare.

Den alvorlige hendelsen har dessuten rammet flere store selskaper i tillegg til det svenske møbelhuset.

– Ettersom databruddet kan omfatte personlige kundeopplysninger, har vi varslet de berørte kundene med veiledning og støtte, sier kommunikasjonssjef Lizanette Gydegaard Holm, ifølge den regionale avisen Fyens Stiftstidende.

Det går også tydelig frem av informasjonen at de lekkede opplysningene blant annet omfatter kundenes fulle navn, fysiske adresser, private telefonnumre og tilknyttede e-postadresser.

Ber folk holde seg rolige

Selv om tanken på at personopplysninger kan være på avveie, er svært ubehagelig for de fleste, er det heldigvis ingen grunn til panikk når det gjelder privatøkonomien.

Selskapet understreker nemlig tydelig at verken kredittkort, bankkontoer eller andre sensitive betalingsopplysninger er blitt kompromittert i Ikeas egne systemer.

Likevel oppfordrer den populære kjeden sine mange lojale medlemmer til å være ekstra oppmerksomme når de ferdes på nettet.

Man bør særlig holde øye med mistenkelige e-poster, som kan vise seg å være svindelforsøk fra kriminelle aktører.-– Per nå har vi ingen indikasjoner på at opplysningene dine er blitt misbrukt, skriver møbelkonsernet direkte til de berørte medlemmene i brevet.

Det er dessverre ikke første gang selskapet har hatt digitale utfordringer. Også i oktober ble Ikea rammet av et større hackerangrep.

Dersom man føler seg utrygg, anbefaler konsernet at man tar kontakt med kundeservice.

Ads by MGDK